wtorek, 25 sierpnia 2015

Factory Ursus - wkrótce otwarcie

Dobiega końca rozbudowa Factory Ursus w Warszawie. Otwarcie już 16 września.

Ci, którzy zatęsknili za zakupami w Factory Ursus już niedługo będą mogli wrócić na zakupy. 16 września po rozbudowie centrum zostanie otwarte. Znajdą tutaj aż 100 sklepów i lokali usługowych więcej. Pojawią się nowe marki tj. Vero Moda, Mustang, Geox czy Mountain Warehouse. W sumie powierzchnia handlowa teraz sięgnie 20 tys. mkw, czyli o 7 tys. mkw więcej. Także zwiększyła się ilość miejsc parkingowych do 850.

środa, 19 sierpnia 2015

Vroclavia w budowie

Dworzec PKS we Wrocławiu już przechodzi metamorfozę. Na jego terenie powstaje Centrum Handlowe Vroclavia. 

Za budowę inwestycji, która kosztuje 220 mln euro, odpowiada Unibail-Rodamco. Na powierzchni 71 tys. mkw. powstanie 200 sklepów. Jednak to nie cała oferta centrum handlowego. 7 tys. mkw. przeznaczono na nowe biura. Tutaj też znajdzie się 20 sal kinowych. Także dworzec PKS ma się zmienić w nowoczesny bufor transportowy. 

Źródło zdjęcia: www.wroclaw.pl

piątek, 14 sierpnia 2015

15 sierpnia sklepy będą zamknięte

Jutro Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Większe sklepy i centra handlowe będą nieczynne. 

Dziś przed niedzielą jest ostatni dzień na zrobienie zakupów. Jutro, 15 sierpnia, większe sklepy i centra handlowe będą nieczynne z powodu święta. Zakaz handlu w ten dzień reguluje Kodeks Pracy. W tym roku dniami bez handlu będzie 1 listopad oraz Święta Bożego Narodzenia 25 i 26 grudnia.
Zakaz nie dotyczy pracowników prowadzących działalność gospodarczą lub zatrudnionych na umowy cywilnoprawne, dlatego wiele mniejszych sklepików będzie pracować normalnie bądź krócej.

środa, 12 sierpnia 2015

Już niedługo Galeria Pomorska będzie większa

Trwają ostatnie prace modernizacyjne w Galerii Pomorskiej. Za niecały miesiąc pierwsi klienci będą mogli zrobić w niej zakupy. 

Już niedługo Galeria Pomorska będzie większaLada chwila zakończy się rozbudowa Galerii Pomorskiej w Bydgoszczy. Centrum powiększy się o nowe lokale usługowo-handlowe. Wśród nowo nabytych najemców znajdą się m.in. Reserved, Empik, Toys Box, Grycan czy Ecco. W sumie będzie 140 sklepów. Planowane otwarcie przewiduje się na 10.09. 2015 r.

środa, 5 sierpnia 2015

Dekada w Malborku jeszcze w tym roku

Jeszcze w tym roku zostanie otwarte Centrum Handlowe Dekada w Malborku.
Budowa zaczęła się latem w zeszłym roku. Obecnie trwają prace aranżacyjne wnętrz. W tym dwupoziomowym centrum handlowym o powierzchni 54 tys. mkw. powstanie 20 sklepów, m.in. H&M, CCC, Martes Sport czy Diverse. Planowane otwarcie odbędzie się 27 listopada. Podczas tej uroczystości zostanie odsłonięta rzeźba autorstwa Adama Myjaka. 

piątek, 31 lipca 2015

Które sklepy spożywcze są w centrach handlowych?

Nikt nie wyobraża sobie centrum handlowego bez sklepów spożywczych. Których marek jest najwięcej? 

Które sklepy spożywcze są w centrach handlowych?Portal PropertyNews.pl umieściło ranking najczęściej występujących marek sklepów spożywczych w centrach handlowych. W Polsce najwięcej jest sklepów Auchan - aż 86 sklepów o powierzchni 999 tys. mkw. Na drugim miejscu znalazło się Tesco, które ma 67 sklepów o łącznej powierzchni 567 tys. mkw. Na trzecim miejscu uplasowała się francuska marka Carrefour - 65 sklepów o powierzchni 480 tys. mkw. Na dalszych miejscach są kolejno sklepy Piotr i Paweł, Alma, Stokrotka, Intermarche, Biedronka, Leclerc, MarcPol czy Kaufland.

poniedziałek, 27 lipca 2015

Nieznane marki zagoszczą w Wielkopolsce

W Centrum Handlowym Posnania będą sklepy marek, których w Wielkopolsce jeszcze nie ma.

Nieznane marki zagoszczą w WielkopolsceCentrum Handlowe Posnania na poznańskich Ratajach do końca roku ma już stać, a prace budowlane przeniosą się do środka. Tymczasem trwa zebranie chętnych najemców powierzchni handlowych. Już teraz wiadomo, że pojawią się marki, których jeszcze w Wielkopolsce nie ma. Pojawi się kino Helios, Colorshake, czy Albione. Ponadto pojawią się takie marki zagraniczne jak grecki Mini Raxevsky, włoski Original Marines czy francuski Du Pareil au meme. Ponadto pojawią się już znane marki jak H&M, Leroy Merlin, czy Van Graaf.

piątek, 24 lipca 2015

Eko marki w Malcie

Phenome&Bynamesakke połączyli siły i zadebiutowali w poznańskim Centrum Handlowym Malta. 

Nowe marki w MalcieDwie marki - Phenome i Bynamesakke - wystąpiły pod jednym szyldem Organic Concept Store w CH Malta. Oferują kosmetyki naturalne oraz ubrania szyte z materiałów organicznych, m.in. o nazwie Supima Cotton określany mianem "kaszmiru wśród bawełny". Sklep znajduje się na poziomie 0 i zajmuje ponad 43 mkw.

wtorek, 21 lipca 2015

Centrum w centrum

W centrum Krakowa ma powstać centrum handlowe! 
Pomysłodawcą jest Rafał Smolik. Centrum handlowe miałoby znaleźć się blisko krakowskiego rynku - w budynku Elefant, przy teatrze "Bagatela". Kompleks usługowo-handlowy mieściłby się dodatkowo w czterech okolicznych kamienicach Elefanta, co razem dałoby 13 tys. mkw. powierzchni użytkowej. Na trzech poziomach miałyby powstać wyłącznie lokale użytkowo-handlowe, nad nimi restauracja i hotel. Przewidziano także parking podziemny na 250 miejsc.

czwartek, 16 lipca 2015

Kolejni najemcy w VIVO!Stalowa Wola

Oferta VIVO! Stalowa Wola powiększyła się o kolejne sklepy. 

W związku z bliskim otwarciem Centrum Handlowego Vivo!Stalowa Wola jest coraz większe zainteresowanie wynajęciem powierzchni handlowej. Do grupy najemców dołączyły marki tj. Rossmann, F4, CCC, MenClub, Dr Max, Grycan czy SMYK. Ten ostatni debiutuje w ogóle w Stalowej Woli.
VIVO!Stalowa Wola docelowa na 32 tys. mkw będzie mieć 180 sklepów. Planowane otwarcie inwestycji Immofinanz Group przewiduje się w IV kwartale 2015 roku.

środa, 15 lipca 2015

Centra handlowe w aglomeracjach

Centra handlowe powstają głównie na terenie dużych aglomeracji. Jednak tam też powoli następuje zbyt duże nasycenie powierzchnią handlową. 

W budowie jest prawie 600 tys. mkw. powierzchni handlowej, z czego ponad 1/3 znajduje się bądź jest planowana na terenie dużych aglomeracji. W II kwartale 2015 roku oddano do użytku ponad 46,5 tys. mkw. powierzchni handlowej do użytku. To ponad 31% całkowitej ilości powierzchni handlowej oddanej do użytku w I półroczu tego roku. Jak podaje Portal Samorządowy od kwietnia do końca czerwca zakończono budowę Galerii Neptun w Starogardzie Gdańskim, Galerię Corso w Świnoujściu. Obecnie w Łodzi powstaje C.H. Sukcesja, w Trójmieście Galeria Metropolia, a na ukończeniu są Galeria Galena w Jaworznie czy Supersam w Katowicach.

sobota, 11 lipca 2015

Wrocławska dzielnica będzie mieć własne centrum handlowe

Wrocławska dzielnica będzie mieć własne centrum handloweW zniszczonym pawilonie "Biały Dom", zlokalizowanym we wrocławskim Kozanowie powstanie centrum handlowe. Inwestorem jest Womak Holding. 

Na powierzchni 9 tys mkw. znajdą się m.in. hipermarket Piotr i Paweł, Pepco, Rossmann, czy Inmedio. Budynek jednak wcześniej przejdzie gruntowny remont. Centrum zacznie działać pod koniec 2016 roku. 


Zdjęcie: www.depositphoto.com 

środa, 8 lipca 2015

Rozbudowa ETC w Gdańsku już trwa

Najstarsze centrum handlowe w Gdańsku przechodzi modernizację. Za prace budowlane odpowiada firma Budimex - generalny wykonawca.

Rozpoczęła się rozbudowa ETC w GdańskuETC w Gdańsku powstało na początku lat 90. na terenie byłego hangaru lotniczego. Obecnie na dwupiętrowym obiekcie znajduje się 59 lokali. Od początku lipca pasaż przechodzi gruntowny remont. Centrum będzie wyposażone m.in. w ruchome schody, ale i nowe obiekty tj. kwiaciarnia, apteka, centrum fitnessu czy laboratorium diagnostyczne. Część sklepów tj. Intermarche funkcjonuje na terenie centrum, natomiast kwiaciarnia czy kantor w kontenerach na parkingu. Prace modernizacyjne potrwają do wiosny 2016 roku.

czwartek, 2 lipca 2015

Wakacje z centrum handlowym

Wakacje to okres szczególny przede wszystkim dla dzieci i młodzieży. Wiele sieci handlowych przygotowało z tej okazji moc atrakcji.

Centrum Handlowe Atrium w Płocku 18 lipca od g. 12.00 do 15.00 przeprowadzi akcję "Słodkie wakacje". Przewidziano tworzenie deserów, malowanie twarzy, watę cukrową, czekoladową fontannę, dmuchany statek oraz konkursy.
Galeria Nowy Świat 5, 12 lipca oraz 2 i 23 sierpnia organizuje atrakcje dla dzieci i młodzieży - animacje, gry i zabawy oraz wiele konkursów.
Centrum Handlowe Gołąbkowice w Nowym Sączu rozpoczęło wakacje 1 lipca od spotkania najmłodszych z Tolą, Sisi i Gabi. Były konkursy, quizy, tańce i zabawa. Kolejne atrkacje przewidziane są na 19.7.
W wielu centrach handlowych powstały też kina letnie, m.in. w poznańskim Starym Browarze, opolskiej Karolince, warszawskim Atrium Reduta, czy gliwickiej Centralnej Europie.

poniedziałek, 29 czerwca 2015

Czy centrum handlowe na Wawrze w Warszawie powstanie?

Jak donosi Puls Biznesu budowa centrum handlowego na Wawrze w Warszawie stoi pod znakiem zapytania. Dlaczego? 
Urząd dzielnicy uznał, że projekt budowy inwestycji jest sprzeczny z planem zagospodarowania przestrzennego. Pod koniec 2014 roku spółka HopStop 3, należącej do grupy Katharsis Development, wystąpiła o pozwolenie na budowę centrum handlowego. Na początku 2015 roku spółka uzyskała pozwolenie na przebudowę zatok autobusowych, jezdni, czy chodników. Jednak po kilku dniach HopStop 3 otrzymało żądanie o uzupełnienie wniosku o pozwolenie na budowę centrum.

środa, 24 czerwca 2015

Problem z pracownikami w sieciówkach

Prezes zarządu MAR-OL, Sylwester Maćkowiak, alarmuje - nie mamy odpowiednio wyszkolonej kadry do pracy w sieciówkach detalicznych.
 
Według niego jest wiele źródeł problemu z pracownikami w sieciach detalicznych - niskie wynagrodzenie, brak motywacji do pracy ze względu na niskie bezrobocie i pewność posiadania pracy, a przede wszystkim upadek szkolnictwa branżowego. Dlatego rozwiązaniem problemu mogą okazać się prowadzone szkolenia.
Problem z pracownikami

poniedziałek, 15 czerwca 2015

Jak będzie wyglądać Vroclavia?


Na terenie dawnego dworca PKS we Wrocławiu powstanie kompleks handlowo-biurowy Vroclavia. Według Unibail-Rodamoco będzie to ikona architektury.
Centrum handlowe na powierzchni 71 tys. mkw zaoferowanej pod wynajem przeznaczy na 200 obiektów handlowych. Tutaj także znajdzie się pierwsze w mieście kino IMAX. Oprócz sklepów, restauracji i kina powstaną też wysokiej klasy biura handlowe. Obiekt zaprojektowała polska firma IMB Asymetria, natomiast pomysłodawcami wnętrza jest paryski Sagnez$Partners. Koszt całej inwestycji wyniesie ok. 220 mln euro. Budowa prawdopodobnie zakończy się jesienią 2017 roku.
Fot. Unibail-Rodamoco

wtorek, 9 czerwca 2015

Nowe Centrum Handlowe w Warszawie za niecałe 2 lata!

Global Trade Center otrzymał pozwolenie na budowę Centrum Handlowego Galeria Północna w Warszawie. Obiekt ma powstać w przeciągu niecałych 2 lat. W budynku inwestor przeznaczył dla najemców ok. 60 000 mkw. Galeria będzie też miejscem rekreacji - na terenie znajdą się alejki spacerowe, a na dachu ogród. Przewidziany jest też plac zabaw. Centrum Handlowe ma zamiar zdobyć certyfikat LEED na poziomie Gold. 

czwartek, 4 czerwca 2015

Nowe Centrum Handlowe w Katowicach.

Na początku przyszłego roku ruszy budowa Centrum Handlowego Echo Katowice. Tak zadecydowała na majowej sesji Rada Miasta.

Inwestorem jest Echo Investment. Centrum Handlowe powstanie na zbiegu ulic Kościuszki i Kolejowej. Obiekt znajdzie się na działce o powierzchni 54 tys. mkw. Jak zapewnia inwestor, stawia na funkcjonalność i kompleksowość. W centrum handlowo-rozrywkowym ma być dużo naturalnego światła, natomiast wykończenie zostanie wykonane za pomocą stonowanych kolorów oraz elementów drewnianych i metalowych. Zakończenie budowy przewidziane jest na połowę 2017 roku.

sobota, 30 maja 2015

Dzień Dziecka w galeriach handlowych

Dzień Dziecka w tym roku przypada w poniedziałek. Dlatego wiele atrakcji przewidziano na weekend 30-31.05. Oto niektóre z nich:
1. Galeria Handlowa Niwa w Oświęcimiu przygotowała dla najmłodszych warsztaty mydlarskie, oraz magiczne pokazy chemiczne, które odbędą się 31.05. w g. 12-18. Ponadto przewidziano mnóstwo promocji m.in. na t-shirty. 
2. W łódzkiej Manufakturze wydzielono strefę LEGO, gdzie dzieci będą układać klocki. Przygotowano także miasteczko ruchu drogowego oraz konkurs Young Talent Show. Natomiast w sklepach zaplanowano promocje na wybrane produkty.
3. W niedzielę w Galerii Krotoszyńskiej odbędzie się zabawa Crazy Cars, podczas które najmłodsi będą mogli ścigać się na samochodzikach. Zabawa potrwa od 11 do 17. 
4. Centrum Handlowe Dominikańska we Wrocławiu Dzień Dziecka będzie świętować od 30.05 do 1.06. Dzieciaki będą projektować własne miasteczko marzeń za pomocą drukarek 3D
5. W Poznaniu w Galerii Handlowej Malta w niedzielę zostanie otwarty plac zabaw o powierzchni 700 mkw. Będzie tam m.in. plaża z prawdziwym piaskiem. 

wtorek, 26 maja 2015

Ruszyła Karuzela...a właściwie jej budowa

W tym miesiącu ruszyła budowa Centrum Handlowego Karuzela we Wrześni. Podobna "Karuzela" jest m.in. w Wodzisławiu Śląskim.
Centrum handlowe o powierzchni 12 tys. mkw. powstanie przed Wielkanocą 2016 r. i będzie tj. w Poznaniu i Warszawie zintegrowane z dworcem kolejowym. Wśród najemców wymienia się Intermarche, CCC, Pepco, Media Expert czy Carry. Wartość inwestycji szacuje się na 1 mld euro.

wtorek, 19 maja 2015

Galeria Neptun będzie rozrywkowa

W pierwszym tygodniu Galerii Neptun odwiedziło ją 95 tys. osób. 
Już niedługo zostanie uruchomiona strefa wypoczynkowo-rozrywkowa. Pojawią się punkty gastronomiczne, siłownia i klub fitness. Natomiast dla dzieci powstanie sala zabaw. A w wakacje pierwsze seanse będą wyświetlane w 6-salowym kinie Cinema City.
Galeria Neptun została otwarta w kwietniu. Jest to nowoczesny obiekt handlowy o trzech poziomach. Całkowita powierzchnia najmu wynosi 25 000 mkw.

czwartek, 14 maja 2015

Jeszcze można się zgłaszać do konkursu PRCH

Do 22 maja można zgłaszać centra, sieci handlowe lub kampanie marketingowe do konkursu PRCH Retail Awards organizowanego przez Polską Radę Centrów Handlowych. Konkurs skierowany jest do centrów handlowych, inwestorów, deweloperów, zarządców i osób zajmujących się retail marketingiem. Wśród laureatów znaleźli się m.in. IKEA. Statuetkę możne zdobyć centrum handlowe w trzech kategoriach: Nowe Centrum Handlowe Roku, Centrum Handlowe Roku - Best Performance, Przebudowa/Rozbudowa/Modernizacja Centrum Handlowego Roku. Natomiast sieci handlowe mogą otrzymać nagrodę w dwóch kategoriach: Nowa Sieć Handlowa Roku oraz Sieć Handlowa Roku - Best Performance.
Zgłoszenia są dostęne na stronie internetowej Polskiej Rady Centrów Handlowych www.prch.pl. 
Źródło zdjęcia: www.prch.pl

poniedziałek, 27 kwietnia 2015

Polska w pierwszej 10. wśród największych rynków centrów handlowych w Europie!

 
 Polska zajęła 7. miejsce wśród największych rynków centrów handlowych w Europie. Tak wynika z raportu firmy Cushman&Wakefield. Prześcignęła nas Rosja, Francja czy Wielka Brytania.
Według raportu o 3.3% wzrosła powierzchnia handlowa w Europie, która na początku 2015 roku wyniosła ponad 152 mln mkw. W samej Rosji zasoby te sięgają prawie 18 mln mkw.

niedziela, 29 marca 2015

Zakupy w galeriach kontra e-zakupy

Polska jest w czołówce krajów Unii Europejskich pod względem powierzchni handlowej. Do końca 2015 roku mamy być na 5. miejscu. Jednocześnie coraz więcej Polaków robi zakupy przez Internet.

W 2014 roku przybyło 317 tys. mkw. powierzchni handlowych. W budowie jest 850 tys. mkw. Można wymienić m.in. C.H. Posnania w Poznaniu, galeria handlowa Neptun w Stargardzie Gdańskim, C.H. Skałka w Tychach. Natomiast galeria na warszawskim Bemowie rozbudowuje się. Niektórzy ekonomiści pytają - czy w dobie Internetu tyle galerii ma sens? Zakupy przenoszą się do wirtualnej przestrzeni.
Obie formy robienia zakupów mają plusy i minusy. W centrach handlowych odbywają się eventy dla całych rodzin z różnych okazji - Dzień Dziecka, Dzień Kobiet itd. Ponadto jadąc na zakupy do galerii można jednocześnie spotkać się na kawie w kawiarni ze znajomymi, iść do kina czy na siłownię. Natomiast robiąc zakupy przez Internet nie ruszamy się z domu. Za to e-zakupy pozwalają na ominięcie niechcianego noszenia toreb z nowymi nabytkami - zrobi to za nas kurier. Ponadto zakupy możemy zrobić o każdej porze, omijając nielubiany tłum i hałas.
Która forma jest lepsza? To już zależy od nas samych.


Źródło zdjęcia: www.egospodarka.pl

sobota, 14 marca 2015

Polak w niedzielę idzie do...sklepu

Co jakiś czas powraca debata - sklepy w niedziele powinny być otwarte czy zamknięte?
Według ostatnich sondażowych badań CBOS aż 71% Polaków przyznaje, że robi zakupy w niedzielę. Dlaczego? Powodów jest wiele - brak czasu w tygodniu, a czasem jest to sposób na spędzenie czasu. Centra handlowe, wychodząc naprzeciw klientom, organizują eventy, aby uatrakcyjnić pobyt w galeriach.
Kto jest za zakupami niedzielnymi? Praktycznie wszyscy zainteresowani - właściciele galerii i sklepów, pracownicy (bo mają pracę) oraz klienci. To kto jest przeciw? Również pracownicy, którzy chcą mieć wolny dzień i nie-klienci, głównie katolicy, wyznający zasadę "dzień święty święć". Kto ma racje? Każdy po troszę. Wystarczy zapytać przeciętnego pracownika, który jest w biurze od poniedziałku do piątku czy chciałby iść do pracy w niedzielę. Znów będą dwie grupy o przeciwnym stanowisku - część się zgodzi za wyższą stawkę, a część nie ze względu na swój odpoczynek czy czas spędzony z rodziną.
Jedno jest pewne, żadna z grup - za czy przeciw zakupom niedzielnym - nie jest w błędzie. Po prostu każdy ma swoje racje i przekonania. Na razie nie ma widoków, aby zaszły jakieś zmiany prawne ograniczające bądź zakazujące handlu w siódmy dzień tygodnia.

środa, 25 lutego 2015

Przenosimy się do mniejszych sklepów

W Polsce zauważono nowy trend. Klienci uciekają z dużych hipermarketów i przenoszą się do mniejszych, nawet sklepików osiedlowych. Jak reagują na to sieci?

Jak donosi portal www.dlahandlu.pl przestaliśmy robić zakupy w hipermasrketach. Wielu klientów przeniosło się do dyskontów, a nawet sklepów osiedlowych. Nawet dyskontów otwarto mniej niż przewidywano - niecałe 300 sklepów zamiast 400. Jak na takie zmiany reagują duże sieci? Przenoszą się do mniejszych formatów. Już Careffour otwierał mniejsze oddziały - Careffour Express. Pomysł ten podchwyciła brytyjska sieć TESCO. Wraz ze stacjami Orlen chcą otworzyć na razie 10 sklepów Tesco Express.

Sieci stawiają także na franczyzę. Macro Cash and Carry posiada sieć franczyzy Odido. Natomiast Grupa Eurocash dysponuję sieciami abc, Lewiatan, Groszek oraz Eurosklep.
W inny sposób o klienta walczy Piotr i Paweł. Ta najbardziej dynamicznie rozwijająca się sieć otwiera nowe sklepy w każdym województwie Polski, a ponadto wprowadza produkty własnej marki, które konkurują przede wszystkim ceną.

środa, 21 stycznia 2015

Model franczyzowy, agencyjny czy partnerski ?

Własna inicjatywa gospodarcza to model zatrudnienia i zarabiania coraz bardziej popularny w Polsce. W zależności od posiadanego kapitału, wiedzy i chęci zaangażowania można skorzystać obecnie z trzech najpopularniejszych systemów w tym obszarze.


W zależności od udostępnianych opcji, współpraca z siecią handlową może odbywać się w modelu franczyzowym, agencyjnym lub partnerskim. Na Polskim rynku popularne są w szczególności dwie pierwsze opcje, z czego tylko model agencyjny jest szczegółowo uregulowany prawnie. Różnice pomiędzy tymi podejściami są znaczące. Najważniejsze kwestie dystynktywne to obszar inwestycji, ryzyka i struktury wynagradzania.

System franczyzowy pod względem prawnym należy do umów nienazwanych i wynika ze swobody zawierania umów a ograniczają go m.in. przepisy o ochronie praw konsumenta i konkurencji. Nie ma więc jednego, obowiązującego wzoru umów, a większość zapisów opiera się na obyczajowości i unijnych standardach (z krajów UE pochodzi większość właściciele sieci). Niezależnie od opcji, franczyzobiorca zawsze jednak działa we własnym imieniu budując swoją firmę pod obcą marką.

Współpraca ta zasadniczo opiera się na pełnej odpowiedzialności franczyzobiorcy za budowanie, finansowanie i ponoszenia ryzyka. Tutaj partner działa od początku do końca na własną rękę – to on ponosi koszta inwestycji, wykupu licencji i zatowarowienia oraz podejmuje decyzje na każdym etapie funkcjonowania firmy. Model zarobku jest też samodzielny – wypracowany przychód należy do franczyzobiorcy, który z franczyzodawcą dzieli się jedynie umówionym wcześniej procentem w wysokości wynikającej z umowy.

Umowy agencyjne w polskim prawodawstwie zostały szczegółowo uregulowane w kodeksie cywilnym  i należą do grupy umów pośrednich (art. 758 – 764 KC). W większości w tej formie zawarte są umowy w branży finansowej, edukacyjnej czy usługowej. Zdecydowanie rzadziej dotyczą one handlu, chociaż w ostatnim czasie następuje w tym obszarze zwrot i np. Komputronik czy Sfinsk skłania się ku tego typu rozwiązaniom upatrując większe korzyści i szybszy rozwój marki własnej.

Co do zasady, takie umowy zawiera agent, który działa w imieniu i na rzecz zleceniodawcy. Otrzymuje za wykonywane zadania określone w umowie wynagrodzenie, zazwyczaj w systemie prowizyjnym uzależnionym od ilości zawartych umów, sprzedanego towaru.  Nie ponosi on kosztów inwestycji ani zakupu towaru. Zasadniczo również nie ponosi ryzyka biznesowego, które spada w całości na właściciela. Umowy agencyjne przypominają więc umowy kontraktowe/managerskie, w którym partner dostaje wyznaczone pole działania i odpowiedzialności.

Trzecią możliwością są umowy partnerskie jako umowy o współpracy handlowej – dystrybucji produktów bądź usług w celu ich dalszej odsprzedaży przez partnera na swój własny rachunek. Do obowiązków partnera należy więc prowadzenie biznesu zgodnego ze standardami i wizualizacją sieci. W tym modelu współpracy partner otrzymuje od producenta bądź dystrybutora korzystniejsze warunki handlowe.


Własna aktywność biznesowa i swoboda działania zawodowego to coraz popularniejszy sposób na zarabianie pieniędzy. W Polsce funkcjonuje kilka elastycznych modeli w zależności od posiadanego kapitału, wiedzy i możliwości zaangażowania. 

czwartek, 8 stycznia 2015

Nowa ustawa o prawach konsumenta

Od 25 grudnia obowiązuje nowa ustawa o prawach konsumenta. Zmiany dotyczą przede wszystkim zakupów dokonywanych drogą internetową, ale i dla handlu stacjonarnego przepisy przewidują wiele nowych regulacji.

zdj 
                                                                      zdj


Nowa ustawa o prawie konsumenckim (Ustawa z 30 maja 2014 o prawach konsumenta, Dz.U. 2014 poz. 827) to efekt wymogu dostosowania się standardów unijnych i wdrożenia dyrektywy 2011/83/UE. Dyrektywa ta została ona przyjęta w październiku 2011 r. a w większości państw członkowskich przepisy zaczęły obowiązywać od czerwca 2014r. Miała ona na celu ujednolicenie i uporządkowanie norm dotyczących praw konsumenta, które również obejmują międzynarodowy handel internetowy.

Podstawową regulacją nowej ustawy jest rozszerzenie - pod rygorem nieważności - obowiązku przedsiębiorców do poinformowania konsumenta o następujących kwestiach:

  • głównych cechach świadczenia, z uwzględnieniem przedmiotu świadczenia oraz sposobu porozumiewania się z konsumentem;
  • danych identyfikujących firmy;
  • łącznej cenie za świadczenie usługi wraz z podatkami lub sposobu jej naliczania a także opłatach za dostarczenie, usługi pocztowe oraz jakichkolwiek innych kosztach, sposobie i terminie spełnienia świadczenia i procedurze rozpatrywania reklamacji;
  • przewidzianej przez prawo odpowiedzialności przedsiębiorcy za jakość świadczenia;
  • treści usług posprzedażnych i gwarancji;
  • czasie trwania umowy oraz sposobie i przesłankach wypowiedzenia umowy;
  • sposobie i terminie zapłaty;
  • sposobie i terminie wykonania prawa odstąpienia od umowy a także wzorze stosownego formularza ;
  • kosztach zwrotu rzeczy;
  • obowiązku przedsiębiorcy dostarczenia rzeczy bez wad;
  • możliwości skorzystania z pozasądowych sposobów rozpatrywania reklamacji i dochodzenia roszczeń oraz zasadach dostępu do tych procedur.


Dodatkowo, ustawa obliguje do zawierania umów w formie pisemnej jak i nie pobieranie dodatkowych opłat za połączenia telefoniczne, jeżeli przedsiębiorca wskazuje numer telefonu przeznaczony do kontaktowania się z nim w sprawie zawartej umowy. W myśl nowej ustawy przedsiębiorca musi również uzyskać wyraźną zgodę konsumenta na każdą płatność wynikającą z zawartej umowy.

Ponadto, ustawa dosyć szczegółowo chroni interes konsumenta przed niechcianym i nieświadomym zakupem choćby poprzez nakaz czytelnego oznaczenia konieczności poniesienia kosztów usługi/produktu poprzez przycisk „zamówienie z obowiązkiem zapłaty” lub innego równoważnego jednoznacznego sformułowania. Dotyczy to również zawieraniem umów przez telefon. Jeżeli przedsiębiorca proponuje konsumentowi zawarcie umowy przez telefon, ma obowiązek potwierdzić treść proponowanej umowy utrwaloną na papierze lub innym trwałym nośniku.


Nowa ustawa wprowadza również istotne zmiany w zakresie możliwości jej wypowiedzenia. Przede wszytki zostaje wydłużony okres odstąpienia od umowy bez podania przyczyny z 10 do 14 dni. A w przypadku gdy przedsiębiorca zaniecha obowiązek poinformowania klienta o przysługującym prawie- okres ten wydłuża się do 12 mc. 

Nowa ustawa o prawach konsumenta została uchwalona w celu ujednolicenia przepisów handlu międzynarodowego jak i wywiązania się z obowiązku wdrożenia zapisów dyrektywy UE. Począwszy od 25 grudnia konsumenci zostali uposażeni w szereg przywilejów i narzędzi broniących ich interesy przed praktykami nieuczciwego handlu, zwłaszcza w Internecie.


czwartek, 1 stycznia 2015

Wyprzedaże z biznesowego punktu widzenia

Okres zimowych wyprzedaży wpisany jest w strategie biznesowe każdej firmy zajmującej się szerokorozumianym handlem. Dzięki nim właściciele sklepów jak i znanych marek mają szanse na wypracowanie największego obrotu w ciągu roku  oraz  opróżnienie magazynów

Szaleństwo zimowych wyprzedaży rozpoczyna się pierwszego dnia po świętach i trwa zasadniczo do połowy lutego. Według danych opublikowanych przez Strefę Biznesu, aż 77% konsumentów planuje zakupy podczas tegorocznego okresu poświątecznej wyprzedaży. Średni budżet jakim będą dysponować klienci to 200 zł na jednorazowe zakupy. W większości przeznaczony zostanie on na odzież, obuwie, dodatki, sprzęt elektroniczny, wyposażenie wnętrz czy książki i płyty.

Również w kategoriach ubrań i multimediów odnotowywane są najwyższe przeceny towaru, których poziom kształtuje się zazwyczaj w przedziale od 30 do 75%. O możliwości i wysokości przecenienia danego produktu decyduje kalkulacja kosztów jego wytworzenia w stosunku do niższej niż planowana ceny zbycia przy uwzględnieniu potencjalnie większej ilości sprzedanego asortymentu. Biorąc pod uwagę dodatkowo ewentualny potencjał atrakcyjności danego egzemplarza w przyszłym sezonie, firmy decydują się na obniżenie cen i wysokość rabatu.

Amerykański wzorzec sejlowych świąt to szał zakupów, który rozpoczyna się od Black Friday (zazwyczaj ostatni weekend listopada) poprzez  Boxing Day (pierwszy dzień pracujący po świętach Bożego Narodzenia) aż do regularnych wyprzedaży trwających do końca stycznia. W tym czasie tłumy rozgorączkowanych klientów polują na niezwykle atrakcyjne dobra. W Polsce przebiegają one trochę spokojniej, choć na dobrą sprawę zadomowiły się już kilka lat temu i z roku na rok zyskują coraz większą popularność.

Odmienność od amerykańskiego archetypu wynika głównie z różnic w stylu życia, mniejszej konsumpcji i większej oszczędności. Polscy klienci jednak coraz śmiałej odnajdują się w rzeczywistości wyprzedażowej. Wybierając się na zakupy są też coraz bardziej świadomi i przygotowani- upatrzoną (ewentualnie przymierzoną) wcześniej rzecz kupują po niższej cenie kontrolując świadomie realny stopień przeceny. Wciąż jednak przeważa spontaniczny model zakupów, w których impuls decyduje o nabyciu towarów ze zniżką.

Coroczne wyprzedaże to szansa dla właścicieli sieci i sklepów na wypracowanie największego obrotu w ciągu roku, gdyż ilość zakupionych dóbr zdecydowanie rekompensuje ich niższą cenę detaliczną. Jest to również idealna okazja aby pozbyć się towaru sezonowego, trudnego do sprzedaży w późniejszym terminie. Kolejna ekonomiczną korzyścią jest zredukowanie kosztów magazynowania i logistyki dzięki znacznemu opróżnieniu z „towarów niechcianych”.

Wysokie rabaty umożliwiają również poszerzenie grona odbiorców o klientów, których do tej pory nie było stać na zakup określonego asortymentu z uwagi na zbyt wysoką cenę. W rezultacie więc jest to bardzo efektywne i stosunkowo mało wymagające narzędzie promocji firmy.

Posezonowe wyprzedaże organizowane są w zasadzie dwa razy do roku i już na stałe weszły do kalendarza wydarzeń centrów i sieci handlowych dla których jest to niepowtarzalny sposób by wypromować markę i wypracować zyski.